ZPA „PĘPEK ŚWIATA” vol.7

Pępek Świata

Serdecznie zapraszamy na
VII edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych
„Pępek Świata”

- Kim (czym) jest człowiek?

Prezentacje odbędą się w tym roku w dniach 23 - 28 września.

Czy da się odpowiedzieć na pytanie: Czym – lub może – Kim jest człowiek?
Jeśli w ogóle istnieje odpowiedź, to kto mógłby ją sformułować?
Może naukowiec? Choć jesteśmy w pewnym sensie rzeczami, maszynami i zwierzętami, nikt z nas nie zechce zredukować siebie do takiego opisu...

Wydaje się – pisze Abraham Joshua Heschel (rabin, naukowiec, filozof i pisarz, mówca i poeta, nauczyciel i działacz społeczny – Abraham Joshua Heschel – ur. w 1907 roku w Warszawie w rodzinie chasydów – zmarł w 1972 roku. Pisał książki w jidysz, po hebrajsku, po niemiecku i po angielsku. Autor m.in.: „Człowiek nie jest sam”, „Bóg szukający człowieka”, „Człowiek szukający Boga: szkice o modlitwie i symbolach”. Organizował akcje przeciw wojnie w Wietnamie, wspierał Martina Luthera Kinga, działał na rzecz wolności Żydów w Związku Radzieckim. Odegrał istotną rolę w przygotowaniu Deklaracji „Nostra Aetate” wydanej przez Sobór Watykański II) – wydaje się – pisze Heschel – „że dziś poszukujemy dowodu na istnienie człowieka”.
Co ważniejsze, chodzi nie o sam ludzki byt, ale o jego sens.

Kim jest więc człowiek? Heschel mówi „tajemnica bytu ludzkiego nie tkwi w tym, czym on jest, lecz w tym, czym jest w stanie być” (prof. Stanisław Krajewski – autor wstępu do ksiązki „Kim jest człowiek” A. J. Heschela)

Organizatorzy:

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem
Województwo Małopolskie
Narodowe Centrum Kultury
Miasto Zakopane
Zakopiańskie Centrum Kultury

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco