A A wersja kontrastowa wersja normalna

ZPA "Pępek Świata" 2018 - GOŚĆ SPECJALNY – JERZY SKOLIMOWSKI – SPOTKANIE

zdjęcie Jerzego Skolimowskiego Źródło: By Kontrola - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52739306

ZPA "Pępek Świata" 2018

GOŚĆ SPECJALNY – JERZY SKOLIMOWSKI

Prowadzenie: Jacek Żakowski

13.10 (wtorek) godzina 18.15
Scena Atanazego Bazakbala - Kawiarnia Witkacy

Jerzy Skolimowski – reżyser filmowy, scenarzysta, aktor. Także poeta i malarz. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1963 reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Już filmami szkolnymi zwrócił uwagą krytyki. Za etiudę "Boks" otrzymał Grand Prix na MFF o sporcie w roku 1962 w Budapeszcie. Jako scenarzysta debiutował w 1960 filmem "Niewinni czarodzieje" (reż. Andrzej Wajda), jako reżyser filmu fabularnego w 1964, realizując "Rysopis". Film ten powstał w nietypowy sposób, został złożony z kilku kręconych w odstępach czasowych filmów studenckich. Od roku 1967 Jerzy Skolimowski mieszka i pracuje za granicą, we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA, ostatnie 17 lat w Kalifornii. Od kilkunastu lat nie realizował filmów, zajmując się malarstwem. Jest autorem tomików wierszy "Siekiera i niebo" (Warszawa 1959), "Gdzieś blisko siebie" (Warszawa 1958). Jerzy Skolimowski jest m.in. laureatem nagród: Grand Prix w roku 1966 za film "Bariera" na Festiwalu Filmów Autorskich w Bergamo, Złotego Niedźwiedzia za film "Start" w 1967 roku na MFF w Berlinie, Nagrody Jury za scenariusz do filmu "Fucha" w 1982 roku w Cannes. Za długo przetrzymywany przez cenzurę film "Ręce do góry" otrzymał w 1981 nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W roku 2003 (za rok 2002) został laureatem "Orła", nagrody przyznanej mu za "niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską". Za reżyserię filmu "Cztery noce z Anną" w roku 2009 powtórnie otrzymał "Orła". Jerzy Skolimowski otrzymał Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2016.
W 2018 został laureatem konkursu Wybitny Polak, przyznawanej osobom, które swoją działalnością oraz sukcesami promują wizerunek Polski i Polaków na świecie.

Jacek Żakowski – komentator POLITYKI, autor serii wywiadów „Rozmowy Żakowskiego” oraz publicystyki na temat polityki krajowej, ekonomii i problematyki globalnej. Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas. Gospodarz Poranka Radia TOK FM, okazjonalny komentator „Gazety Wyborczej”. Autor kilkunastu książek i laureat licznych nagród, m.in. dla Dziennikarza Roku (1997) w plebiscycie miesięcznika „Press”, dwóch Wiktorów i nagrody Pen Clubu.

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne Pępek Świata 2019

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...