A A wersja kontrastowa wersja normalna

ks. Adam Boniecki

Dzień IV - 26.09 wtorek, godz. 20.30
O DUCHOWOŚCI CZŁOWIEKA
Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim
Scena A. Bazakbala - Kawiarnia Witkacy

ks. Adam Boniecki - redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin, absolwent filozofii na KUL, w 1964 roku na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny. W 1972 r. wyjechał na dwa lata do Francji studiować w Instytucie Katolickim. W 1979 r. na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu i na polecenie papieża zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat. W 1991 r. wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księzy Marianów. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie. Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem. W listopadzie 2011 r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”, zakaz został zniesiony w tym roku. Ks. Boniecki jest autorem 14 książek, m.in. Rozmów niedokończonych, Kalendarium życia Karola Wojtyły, Notesu rzymskiego, Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską), Vademecum, Lepiej palić fajkę niż czarownice, Zakaz palenia.

Z ks. Bonieckiem będziemy rozmawiać o kondycji duchowej współczesnego człowieka, o tym, czy niemal 30 lat po transformacji ustrojowej nadal nosimy w sobie cechy homo sovieticus.

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...