A A wersja kontrastowa wersja normalna

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne

VI Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA 22-28.09.2016

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprosił na wielodyscyplinarne prezentacje artystyczne Pępek świata! Zaletą programu była jego różnorodność: każdy znalazł tu coś dla siebie. Spektakle teatralne i taneczne, koncerty, jam session, spotkania ze znakomitymi artystami, pisarzami i filozofami. Prezentacje zainaugurowali Irena Jun i Wiesław Komasa w skrzącej się dowcipem Filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera. Agata Zubel z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic wykonała między innymi swoją kompozycję do tekstu Samuela Becketta Not I (pierwsza nagroda na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorskiej UNESCO w Pradze w 2013 roku). Fiński teatr Quo vadis zaprezentował swoją najnowszą premierę pod zagadkowym tytułem Kuszenie Witkacego. Warszawski zespół Pijana sypialnia przybliżył nam klimat przedwojennej Warszawy w roztańczonym i rozśpiewanym widowisku Wodewil warszawski. Lech Majewski po spotkaniu z publicznością pokazał Angelusa. Wśród gości Pępka świata byli także m. in.: Jacek Bocheński, Antoni Libera, Zbigniew Mikołejko, Jacek Staniszewski, Michał Klinger, Jacek A. Prokopski i wielu innych znakomitych artystów oraz myślicieli. Wspólnie z nimi wybraliśmy się w niedzielny poranek na niezwykłą górską wyprawę w Tatry by szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesnego człowieka.

ZPA 2016

V Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne NA PRZEŁĘCZY 8-12.10.2013

V ZPA to swoisty Festiwal promujący oryginalne dziedzictwo kulturowe Polski, projekt interdyscyplinarny, łączący teatr, taniec i muzykę, odwołujący się do bogatej tradycji kulturalnej, związanej z przenikaniem się wpływów i wzajemnych inspiracji. W swoich działaniach podjęliśmy dyskurs o współczesnej rzeczywistości, poszukując nowych środków ekspresji artystycznej. Spotkanie różnorodnych tradycji teatralnych, wymiana doświadczeń artystycznych. Zostały zaprezentowane spektakle podejmujące dyskurs o współczesnej rzeczywistości, realizujące się poprzez oryginalne środki ekspresji artystycznej, twórczo interpretujące polską i światową klasykę. W ramach owego projektu odbyła się premiera spektaklu HALNY. NIEBEZPIECZNE SNY w reżyserii Andrzeja Dziuka inspirowanego wiatrem halnym i jego wpływem na człowieka, oraz dwudniowy koncert (4-5 X 2013r.) Halny Duje , Władek TUTKA się dziwuje, w którym udział wzięli muzycy, którzy mieli możliwość artystycznego spotkania oraz wspólnej pracy z Władysławem Trebunia-Tutką: z Jamajki – TWINKLE BROTHERS oraz znakomici polscy artyści – VOO VOO, KINIOR FUTURE SOUND, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, KRZYSZTOF HERDZIN, MICHAŁ KULENTY.

IV Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne KONIEC WIEKU 5-10.10.1991

IV ZPA – w odróżnieniu od poprzednich edycji, poświęconych St. I. Witkiewiczowi i były okazją do propagowania jego twórczości poprzez refleksję teoretyczną, teatr, film, sztuki piękne – próbowały rozpoznać sytuacje przełomu kulturowego, oddzielić zjawiska przemijające od wartości fundamentalnych, domagających się przeniesienia w nowy wiek. Postawionych zostało wówczas kilka istotnych pytań – o początek naszej współczesności i śmierć XX wieku; o nadchodzący czas, o nową erę, o nowego człowieka, nowego bohatera – kim jest aktor w Teatrze Witkacego; kim jest bohater przedstawień Teatru Witkacego?

III Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne INSPIRACJE'89 w 50 rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza 16-24.04.1989

III ZPA zostały poświęcone pamięci Konstantego Puzyny, jednego z pierwszych w powojennej Polsce propagatorów dramaturgii St. I. Witkiewicza – Przyjaciela Teatru Witkacego.

II Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne MÓJ WITKACY (13-19.04.1988)

II ZPA skupiały uwagę na życiu i osobowości St. I. Witkiewicza. Reżyserzy teatralni i filmowi, aktorzy dzielili się swoją refleksją nad związkami swojej twórczości ze sztuką Witkacego.

I Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne w setną rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza 16-23.06.1985

I ZPA były okazja do zaproszenia wszystkich teatrałów do teatru-schroniska, w którym po raz pierwszy – oprócz spektakli zrealizowanych przez Zespół Witkacego – odbywały się spektakle gościnne, muzykowanie dla Stasia, wystawy, projekcje filmowe i posiady.

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...