Broken Flowers

BROKEN FLOWERS
sobota, 24 maja godz. 19:00
Scena Witkacego

Spektakl Broken Flowers, mówi o bolesnych problemach prostytucji nieletnich i handlu żywym towarem z muzyka Jacka Gabela oraz Hendrix Uncovered (Marzena Music) był ostatnio prezentowany w Portland i w Meksyku zdobywając entuzjastyczne recenzje.

"Zapalające się światła widowni okazały sporo osób ocierających łzy wzruszenia, słyszałam tłumione łkania. Bardzo rzadko widzi się ludzi tak poruszonych zwykłym spektaklem tanecznym – i samo to zjawisko znamionuje wielki sukces przedstawienia."

Jamuna Chiarini, Oregon Arts Watch.

www.aldancers.org/

Agnieszka Łaska – choreograf tańczyła ponad 25 lat w Balecie Form Nowoczesnych AGH — pierwszym polskim zespole tańca nowoczesnego, występującym przez szereg lat na scenach Europy i Ameryki Północnej. Pracowała również jako choreograf w najlepszych polskich teatrach, w spektaklach zdobywających nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Edynburgu, Avignon, współpracując ze znanymi reżyserami jak Jerzy Jarocki, Grzegorz Jarzyna, Tadeusz Bradecki, Rudolf Ziolo, Jerzy Stuhr i inni.

Mieszkając od 2001 roku w Portland w stanie Oregon, założyła autorski zespół Agnieszka Laska Dancers w 2003, w którym tworzy choreografię do muzyki kompozytorów światowej sławy, jak Tomas Svoboda lub Jack Gabel, zazwyczaj prezentowaną z muzyką na żywo. Agnieszka Laska Dancers ma na swym koncie szereg występów w regionie a także na międzynarodowych festiwalach w Polsce i Meksyku. Jej choreografia Bach Suite dostała się do finału Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Lenguaje Contemporáneo w Monterrey w Meksyku w 2005.

Jako choreograf Agnieszka znana jest z podejmowania trudnych tematów, tworząc prowokacyjne prace tyczące bolesnych problemów współczesnego świata. Jej multimedialne produkcje The Fall ’01, Lamentatio, Homeland Insecurity wiodą widza od destrukcji World Trade Center, poprzez pola bitew na Bliskim Wschodzie, skandale Abu Ghraib i Guantanamo, prześwietlanie obnażającmi skanerami na lotniskach, odzieranie z praw obywatelskich, obnażając dno ludzkiego cierpienia i tragedii w imię nieustannej wojny z terroryzmem.
Jako artystka i choreograf, Agnieszka wciąż podkreśla swą polskość: jej spektakl Songs of Eva (2004) przybliżył amerykańskiej i meksykańskiej publiczności sztukę wielkiej Ewy Demarczyk. Choreografia do piosenek z muzyką Zygmunta Koniecznego przetłumaczonych na angielski przez Agnieszkę w aranżacji kompozytora Jacka Gabela była entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność.
Agnieszka działa aktywnie na rzecz miejscowej Polonii i Towarzystwa Biblioteki Polskiej – zasiadając w Radzie Dyrektorów pełniąc funkcje Wiceprezesa d/s kultury a ostatnio Prezesa. Zainicjowała popularną serie koncertów muzyki klasycznej: "Polska Muzyka w Domu Polskim". W pierwszej edycji m in: Wieczór Pieśni Polskiej (Chopin) i tradycyjnych kolęd (gościnne występy znakomitego sopranu Marii Knapik).