Koncert Agaty Siemaszko i Miroslava Rajta

Agata SIEMASZKO
Miroslav RAJT
NOCNE GRANIE U WITKACEGO - koncert!
środa, 3 maja, godz. 21:30
Scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy

  • Podczas kolejnego koncertu z cyklu NOCNE GRANIE U WITKACEGO zagra dla Państwa międzynarodowy duet znakomitych muzyków: polskiej wokalistki - Agaty Siemaszko oraz słowackiego wirtuoza cymbałów, mistrza koncertowego i kompozytora - Miroslava Rajta

Na duetowy program składają się tradycyjne pieśni cygańskie i romskie w nowatorskich, minimalistycznych aranżacjach oraz nowe, autorskie utwory - często inspirowane folklorem. Ponadto "Mirko" zagra dwa wirtuozerskie sola na cymbałach - znanych i mniej znanych utworów.

Miroslav Rajt

Wybitny słowacki cymbalista. Jest absolwentem bratysławskiego konserwatorium, gdzie studiował grę na cymbałach węgierskich, skończył również studia na wydziale kompozycji i dyrygentury bratysławskiej HTF-VŠMU. Jego wirtuozeria oczarowała słuchaczy nie tylko na Słowacji, ale również w wielu innych krajach na całym świecie (między innymi w USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce i wielu innych krajach.).
Był solistą najważniejszych słowackich zespołów reprezentacyjnych SĽUK i LÚČNICA, OĽUN (Orkiestra Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia). Przez kilkanaście lat związany był z Violin Orchestra Bratislava pod kierownictwem Eugena Botoša. Jest artystą kreatywnym i otwartym. Ma na swoim koncie współpracę z zespołami grającymi muzykę różnych gatunków – od klasyki poprzez folk, jazz aż po regge, m.in. Operą w austriackim Graz, czy Trebunie Tutki.
Pisze muzykę dla słowackich orkiestr i zespołów kameralnych. Od kilkunastu lat pracuje jako nauczyciel gry na fortepianie i cymbałach.

Agata Siemaszko

Wokalistka doskonale znana słuchaczom Programu II-go Polskiego Radia oraz miłośnikom muzyki cygańskiej i World-music w Polsce i na Słowacji.
Uczyła się gry na basach podhalańskich u Krzysztofa Trebuni – Tutki, na skrzypcach u Marka „Maji” Łabunowicza przez kilka lat była członkiem romskiego zespołu Kałe Bała legendarnej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z Czarnej Góry. Skończyła studia licencjackie z zakresu etnologii na Uniwersytecie Śląskim (2009), oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2012).
W maju 2011r. Agata Siemaszko w duecie z Kubą „Bobasem” Wilkiem zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Cz. Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, zaś płyta duetu, „Ogień i Woda” uzyskała tytuł Fonogramu Radiowej Dwójki za rok 2013.
Przez dwa lata Agata współtworzyła także polsko-słowacki projekt FallGrapp, który w roku 2012 zwyciężył w konkursie Fatt Kools Słowackiego Radia FM i został okrzyknięty przez krytykę jednym z najciekawszych projektów w historii słowackiej muzyki alternatywnej. Debiutancki albumu FallGrappu, Rieka zdobył 5 nagród w konkursie Radio_Head Awards za rok 2014. Współpracowała z austriacko-węgierskim kompozytorem, Ferrym Janošką przy nagrywaniu muzyki do spektaklu „Der Fluss” w reżyserii Petera Wagnera.
W maju 2014 Agata nawiązała stałą współpracę z pochodzącą z Bratysławy wirtuoz cygańskich skrzypiec, Barborą Botošovą („Bohemiens”, „Gypsy Quin Project”), wnuczką legendarnego skrzypka Jana Berkyego Mrenicy, córką skrzypcowego wirtuoza, Eugena Botoša, ta współpraca trwa do dziś.