Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

WYSTAWA PRYWATNEJ KOLEKCJI ORYGINALNYCH PRAC SALVADORA DALI - "BOSKA KOMEDIA"

Grafika przedstawiająca Salvadora Dali

Wernisaż wystawy prywatnej kolekcji prac Salvadora Dali – Boska Komedia

20 września 2019 18:15

Scena Witkacego

Po dużym sukcesie wystawy na Łotwie, Litwie i Słowacji, portfolio La Divine Comédie (Boska Komedia) autorstwa Salvadora Dali zagościło tym razem do Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Wystawa ta jest realizowana w partnerstwie z Kolekcją Kessaouri. Wystawa składa się ze 104 oryginalnych prac: 100 oryginalnych drzeworytów sztorcowych oraz 4 oryginalnych sitodruków na jedwabiu jednego z największych mistrzów naszych czasów, a dostępna będzie dla widzów od 20/09/2019 do 13/10/2019.Za realizację i organizację wystawy odpowiada Art Expo SIA we współpracy z Teatrem im. St. I. Witkiewicza.

Boska komedia (La Divina Commedia)

Jedno z najważniejszych dzieł światowego dziedzictwa kultury, najbardziej znany i ceniony poemat europejskiej literatury. Dzieło włoskiego poety Dantego Alighieri, napisane w latach 1308 – 1321, jest całościowym obrazem ówczesnego świata, jego myśli filozoficznej, historycznej i teologicznej. Jak każde arcydzieło było zwiastunem przyszłości i zapowiadało nowożytność. Od pierwszego wydania Komedia – nazwana przez potomnych Boską, wywierała wpływ na artystów, ludzi nauki, kultury i tak pozostało do dzisiaj. „Salvador Dali – Boska Komedia”. Wystawa oryginalnych prac z Kolekcji Kessaouri prezentuje ponad 100 dzieł artysty. Jest to cykl grafik powstałych z ilustracji jakie w latach 50. XX wieku wykonał Dali, na zlecenie Libreria dello Stato in Roma do jubileuszowego wydania „Boskiej komedii” z okazji 700. rocznicy urodzin jej autora. Namalował 100 ilustracji w technice akwareli, po jednej wstępnej i 33 do każdej części poematu: Piekła, Czyśćca i Raju. Powstały prace uważane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć artysty. Pomimo wycofania się Włochów z umowy (powierzyli oni wykonanie zlecenia rodakowi) Dali ukończył dzieło. Akwarele były prezentowane w Rzymie i Paryżu. Prawa do nich wykupił w 1959 Les Heures Claires. Zostały następnie przez malarza i dwóch znakomitych drzeworytników (Raymond Jacquet i Jean Taricco) przeniesione w technikę drzeworytu. Aby przystosować je do kolorowego druku, zrobiono specjalne matryce z drzewa bukszpanowego po 30 lub 40 do każdej, w sumie wykonano ich 3,5 tysiąca. Ostatecznie zostały wydane we Francji, na ekskluzywnym papierze BFK – Rives. Poprzednimi właścicielami prac, należących obecnie do rodziny Kessaouri, była Marina Vlady – gwiazda kina i Włodzimierz Wysocki – legendarny rosyjski pieśniarz.

Żeby zrozumieć Dalego, musimy przyjąć podstawową zasadę, że był on artystą – intelektualistą. Jego prace służą głównie zilustrowaniu teorii oraz idei. Ważne było dla niego pokazanie nie tego co widzimy, ale co czujemy i myślimy, czasami nawet sobie tego nie uświadamiając.

Celem wystawy jest ułatwienie widzowi odbioru i zrozumienia jak Dali materializował swoje poglądy dzięki swojemu charakterystycznemu językowi artystycznemu w formie obrazów, które często przyjmują nieuchwytny wygląd, ale wyraźnie oddziałują na widza. Wystawiane prace świetnie pokazują kreatywną stronę wyobraźni Dalego.

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.