Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

VIII FESTIWAL INSPIROWANE GÓRAMI - koncert Magdy Umer

W sobotę 19. października w ramach VIII Festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków serdecznie zapraszamy na Scenę Witkacego na wernisaż wystawy – „Nostalgia.Tatry w malarstwie Arkadiusza Walocha” oraz koncert Magdy Umer „50 lat na scenie”.

 

Magda Umer to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem  sprawiło, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia śpiewane przez Nią piosenki stały się wręcz przebojami.

W recitalu usłyszymy utwory z płyt Noce i sny, Wciąż się na coś czeka oraz piosenki – wizytówki artystki, ale także ikony polskiej piosenki literackiej: „Już  szumią kasztany”, „Oczy tej małej” i „O niebieskim pachnącym groszku”.

Jak na Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005) Magda pięknie opowiada o autorach tych piosenek i o swoim życiu. Tworzy z nich spektakl.

Artystce towarzyszy zespół znakomitych młodych muzyków:

Paweł Stankiewicz – gitara

Bartłomiej Krauz – akordeon

Maciej Szczyciński – kontrabas

Piotr Maślanka – perkusja

pod kierownictwem pianisty i autora wszystkich aranżacji Wojciecha Borkowskiego.

Magda Umer jest nie tylko pieśniarką. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich. W wielu z nich m.in. „Zimy żal” (1989), „Big Zbig show” (1992), „Kobieta zawiedziona” z Krystyną Jandą (1994), „Mężczyźni mojego życia” (1995), „Zielono mi” (1997), „Marlena” (1999), „Młynarski czyli trzy elementy” (Teatr Ateneum 2003), czy we wspólnym przedsięwzięciu z Andrzejem Poniedzielskim „Chlip hop” (2006), współtwórcą muzycznym był Wojciech Borkowski, który towarzyszy Jej nieprzerwanie od 37 lat.

W tym roku artystka obchodzi 50. rocznicę swojej pracy na scenie.

Usłyszymy piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Jonasza Kofty, Jerzego Jurandota, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, z muzyką Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Władysława Szpilmana, Freda Buscaglione,  Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Jerzego Matuszkiewicza.

„Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha, nierozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do państwa po polsku i we wszystkich językach świata!”

Magda Umer

 

  • MU-6-fotWoody-Ochnio
  • MU-7-fotWoody-Ochnio

Foto. Woody Ochnio

Organizatorami Festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków jest Urząd Miasta Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.