Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

Premiera on-line - "Kobieta. Istnienia Poszczególne"

Kobieta w ozdobnym szlafroku z fioletowymi  piórami, klęczy na scenie, ręce ma uniesione i wygląda jakby krzyczała. Za nią stoi biurko, a na ścianie zasłoniętej białym materiałem wisi lustro. Po lewej stoi krzesło.

Serdecznie zapraszamy na kolejną premierę on-line - w piątek (17 grudnia) o godzinie 20.15* zaprezentujemy spektakl "Kobieta. Istnienia Poszczególne" w ramach Sceny Propozycji Aktorskich w reżyserii Justyny Kowalskiej. Transmisja oraz bilety dostępne są na stronie www.witkacy.tv  


Spektakl porusza tematykę dotąd nieobecną na scenach teatralnych, a jakże fascynującą. Jak wielką rolę w życiu Witkacego odgrywały kobiety, możemy zobaczyć podziwiając jego dzieła: obrazy, dramaty, powieści, fotografie – one powiedzą nam jak Witkacy widział kobiety. Ale jak kobiety widziały Jego? Kim On był dla nich?


Spektakl „Kobieta.Istnienia poszczególne” na podstawie dramatu Macieja Pinkwarta „Kocham cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz” jest pierwszą próbą podjęcia tego tematu. Jedna aktorka (Katarzyna Pietrzyk) wcieli się w kilka najważniejszych kobiet z życia Witkiewicza, od pierwszej – Matki, poprzez pierwszą niewinną miłostkę (Ewa Tyszkiewicz), narzeczoną Jadwigę Janczewską, która zastrzeliła się nie wytrzymując huśtawki emocjonalnej serwowanej przez Witkacego, żonę, niezliczone kochanki (Panna W., Irena Solska, Helena Czerwijowska, Eugenia Dunin-Borkowska) aż po kobietę, przy której boku sam popełnił samobójstwo – pełne spektrum archetypów kobiecości.


Tekst został oparty o materiały dokumentalne: korespondencję, wspomnienia, pamiętniki i próbuje odpowiedzieć na pytanie: co takiego sprawiało, że kobiety poświęcały często niemal całe swoje życie temu mężczyźnie; co takiego w nim było? Ale przede wszystkim próbuje dogłębnie przyjrzeć się tym kobietom, czego do tej pory nikt nie próbował zrobić.

  • występuje – Katarzyna Pietrzyk
  • opracowanie tekstu i reżyseria – Justyna Kowalska
  • scenografia i kostiumy – Grzegorz Borys Roman
  • współpraca – Jolanta Solska
  • muzyka – Piotr Żyła
  • realizator dźwięku – Natalia Sosna
  • reżyseria światła – Dariusz Nawrocki
  • ruch sceniczny – Anita Podkowa
  • projekcja video – Marcin Szyndler, Maciej Wirmański

 

* Przypominamy, że spektakl odbędzie się w czasie rzeczywistym.

 

logotyp FCA

Mecenas Wydarzenia

 

Dziękujemy!

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.