Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

Sokół Orchestra - NAVIA - koncert

okładka płyty Navia. Na środku mężczyzna pokazany od pasa w górę, ubrany na ciemno i zakapturzony, w ręku trzyma trąbkę. Przed nim w stronę widza rozciąga się lira korbowa. Tło granatowe, niejednolite.

W środę - 3. maja, o godzinie 19.15 serdecznie zapraszamy na Scenę Witkacego na niezwykły koncert zespołu Sokół Orchestra, promujący nowo wydaną płytę "Navia".

Czy melodia przekazywana z pokolenia na pokolenie może przetrwać ponad tysiąc lat?
Czy siła muzyki jest na tyle duża, aby bez zapisu nutowego oprzeć się takiej próbie czasu?
Badacze w większości są zgodni — może. Zafascynowany tym faktem, poczułem nieodpartą potrzebę stworzenia albumu inspirowanego najstarszymi zabytkami muzyki polskiej. Kluczem do ich odnajdywania była najstarsza ze skal — pentatonika. Archaiczna, surowa, wykorzystująca zaledwie pięć dźwięków, znana była we wszystkich kulturach świata. Nad Wisłą za najstarszy zabytek muzyczny oparty na pentatonice uznawana jest obrzędowa pieśń „Oj Chmielu, Chmielu”.
Pamiętająca jeszcze dzieje przedchrześcijańskie, przypomina o czasach, o których milczą szkolne podręczniki do historii. Historię bowiem pisali wtedy ci, którzy potrafili pisać… Album, który wbrew licznym przeciwnościom losu trafił wreszcie w ręce czytającego te słowa, jest sumą wielu doświadczeń muzycznych. Już po kilku sekundach od włączenia tej płyty stanie się jasne, że zamierzchła przeszłość spotyka się tu z teraźniejszością. Stare melodie — oparte na skalach modalnych, z całym swym pięknem i surowością — nakładają się na estetykę modalnego jazzu, a ostre brzmienie gitar stapia się z lirą korbową, będącą prawdziwym wehikułem czasu i spełniającą tu niejako funkcję narratora. Mam nadzieję, że słuchając dźwięków zawartych na tym krążku, poczujecie choć przez chwilę powiew pradziejów, że będzie to dla Was muzyczna podróż do źródeł.
Uczta, do której zasiądą z Wami prastare słowiańskie duchy.

Przemek Sokół

 

Bilet: N 60 zł | U 40 zł

 

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.