Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

Wystawa - APARAT WITKIEWICZÓW

czarno biały autoportret Witkacego, mężczyzna pokazany od pasa w górę siedzi pod ścianą i podpiera głowę lewą ręką. Ma zamyślone spojrzenie.

Serdecznie zapraszamy do Galerii Teatru na Scenie Witkacego na niezwykłą wystawę fotografii ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, zatytułowaną "APARAT WITKIEWICZÓW". Wystawa będzie dostępna od lipca do września 2023 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00 oraz przed spektaklami odbywającymi się na Scenie Witkacego.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem posiada w swoim archiwum fotograficznym największą kolekcję szklanych negatywów rodziny Witkiewiczów z czego najwięcej jest autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Na wystawie prezentujemy wybór fotografii z naszych zbiorów.
Wybrane zdjęcia oscylują wokół trzech głównych motywów – portret (człowiek), pejzaż, samodzielny ale również ze sztafażem oraz sztuka jako autonomiczny temat ale również pojawiająca się jako miejsce pracy lub dopełnienie postaci. W fotografiach widoczne są próby uchwycenia różnych problemów artystycznych - kompozycja i kadrowanie, światło i cień oraz nastrój. Zaprezentowany wybór zdjęć przedstawia różne podejście do modela czy też krajobrazu. Można zaobserwować również jak wykonywane są autoportrety Panów Witkiewiczów a jak wykonują im zdjęcia osoby im bliskie, czy też zdjęcia tych samych modeli wykonane przez innych autorów.
Zdjęcia prezentowane na wystawie wykonali: Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) oraz Jan „Koszczyc” Witkiewicz i jego siostra Maria Witkiewiczówna (Dziudzia) – dzieci Jana Witkiewicza brata Stanisława.

Zofia Radwańska
Dział Sztuki
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.