Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne

Wszelkie aktualne informacje na temat Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych znajdą Państwo na stronie: www.pepekswiata.witkacy.pl
Archiwum ZPA
IX Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA
20-26.09.2019
Na deskach Teatru Witkacego zobaczyliśmy spektakl legendarnego NEEDCOMPANY (międzynarodowego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego teatralnego kolektywu artystycznego założonego w 1986 roku w Brukseli przez Jana Lauwersa, flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego), dwa spektakle ze Słowacji – wizyjny "Stalker" Teatro Tatro i kameralny "Chiński maharadża" Divadlo Kontra, plastyczną "Gerdę" Teatru Osobniak z Sankt Petersburga, krakowski Teatr KTO czy plastyczny Teatr Animacji z Poznania. Prezentacjom towarzyszyła unikatowa WYSTAWA prywatnej kolekcji prac Salvador Dali do "Boskiej komedii" Dante Alighieri'ego.
Pojawiły się koncerty – m.in. zespołu Księżyc, multiinstrumentalisty Mirosława Muzykanta, warsztaty, pokazy filmów w przytulnym Kinie Miejsce. Nie zabrakło również występu gospodarzy Prezentacji, którzy zaprezentowali swój spektakl w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, ani też niewątpliwej atrakcji – takiej jak wspólna – artystów, gości i widzów – wyprawa tatrzańska.
Jak co roku spotkaliśmy się z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki – mieliśmy okazję porozmawiać o psychologii, walce z melancholią, sposobach pokonania depresji.
Więcej informacji na stronie ZPA
VIII Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA
12-16.10.2018
Sens Twórczości naturalnie nawiązuje – tym pytaniem – do "książki wykrzyczanej" Mikołaja Bierdiajewa (1874-1948) pod takim właśnie tytułem.
Autor pisze na przykład tak: Na szczytach kultury męczy człowieka przeciwieństwo między tym, żeby coś tworzyć i tym, żeby kimś być. Geniusze tworzyli, ale istnieli w niewystarczającym stopniu; święci istnieli, ale mało tworzyli. Twórczość rodziła się z niedoskonałości i niedostatku. Zbyt doskonali przestają tworzyć.
I dalej – Kultura w największej swej istocie i w swoim sensie religijnym jest wielką klęską. Filozofia i nauka są klęską w twórczym poznaniu prawdy, sztuka i literatura są klęską w tworzeniu piękna, rodzina i życie płciowe są klęską w tworzeniu miłości, ekonomia i technika są klęską w tworzeniu władzy człowieka nad przyrodą. Kultura we wszystkich swych przejawach jest klęską twórczości, jest niemożliwością osiągnięcia twórczego przekształcenia bytu.
Myślę, że – choćby tylko cytowane słowa M.Bierdiajewa są znakomitą prowokacją (wyzwaniem)do głębszego namysłu nie tylko nad tym, "cóż po poecie w czasie marnym?", ale także o sens – takich czy innych (jakich?) postaw artystycznych wobec przemijającego obrazu świata.
Andrzej St. Dziuk
Więcej informacji na stronie ZPA
VII Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA
23-28.09.2017
Czy da się odpowiedzieć na pytanie: Czym – lub może – Kim jest człowiek?
Jeśli w ogóle istnieje odpowiedź, to kto mógłby ją sformułować?
Choć jesteśmy w pewnym sensie rzeczami, maszynami i zwierzętami, nikt z nas nie zechce zredukować siebie do takiego opisu...
Wydaje się – pisze Abraham Joshua Heschel (rabin, naukowiec, filozof i pisarz, mówca i poeta, nauczyciel i działacz społeczny – Abraham Joshua Heschel – ur. w 1907 roku w Warszawie w rodzinie chasydów – zmarł w 1972 roku. Pisał książki w jidysz, po hebrajsku, po niemiecku i po angielsku. Autor m.in.: "Człowiek nie jest sam", "Bóg szukający człowieka", "Człowiek szukający Boga: szkice o modlitwie i symbolach". Organizował akcje przeciw wojnie w Wietnamie, wspierał Martina Luthera Kinga, działał na rzecz wolności Żydów w Związku Radzieckim. Odegrał istotną rolę w przygotowaniu Deklaracji "Nostra Aetate" wydanej przez Sobór Watykański II) – wydaje się – pisze Heschel – "że dziś poszukujemy dowodu na istnienie człowieka". Co ważniejsze, chodzi nie o sam ludzki byt, ale o jego sens.
Kim jest więc człowiek? Heschel mówi "tajemnica bytu ludzkiego nie tkwi w tym, czym on jest, lecz w tym, czym jest w stanie być" (prof. Stanisław Krajewski – autor wstępu do ksiązki "Kim jest człowiek" A. J. Heschela).
Więcej informacji na stronie ZPA
VI Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA
22-28.09.2016
Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprosił na wielodyscyplinarne prezentacje artystyczne Pępek świata
! Zaletą programu była jego różnorodność: każdy znalazł tu coś dla siebie. Spektakle teatralne i taneczne, koncerty, jam session, spotkania ze znakomitymi artystami, pisarzami i filozofami. Prezentacje zainaugurowali Irena Jun i Wiesław Komasa w skrzącej się dowcipem Filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera. Agata Zubel z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic wykonała między innymi swoją kompozycję do tekstu Samuela Becketta Not I (pierwsza nagroda na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorskiej UNESCO w Pradze w 2013 roku). Fiński teatr Quo vadis
zaprezentował swoją najnowszą premierę pod zagadkowym tytułem Kuszenie Witkacego. Warszawski zespół Pijana sypialnia
przybliżył nam klimat przedwojennej Warszawy w roztańczonym i rozśpiewanym widowisku Wodewil warszawski. Lech Majewski po spotkaniu z publicznością pokazał Angelusa. Wśród gości Pępka świata
byli także m. in.: Jacek Bocheński, Antoni Libera, Zbigniew Mikołejko, Jacek Staniszewski, Michał Klinger, Jacek A. Prokopski i wielu innych znakomitych artystów oraz myślicieli. Wspólnie z nimi wybraliśmy się w niedzielny poranek na niezwykłą górską wyprawę w Tatry by szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesnego człowieka.
Więcej informacji na stronie ZPA
V Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne NA PRZEŁĘCZY
8-12.10.2013
V ZPA to swoisty Festiwal promujący oryginalne dziedzictwo kulturowe Polski, projekt interdyscyplinarny, łączący teatr, taniec i muzykę, odwołujący się do bogatej tradycji kulturalnej, związanej z przenikaniem się wpływów i wzajemnych inspiracji. W swoich działaniach podjęliśmy dyskurs o współczesnej rzeczywistości, poszukując nowych środków ekspresji artystycznej. Spotkanie różnorodnych tradycji teatralnych, wymiana doświadczeń artystycznych. Zostały zaprezentowane spektakle podejmujące dyskurs o współczesnej rzeczywistości, realizujące się poprzez oryginalne środki ekspresji artystycznej, twórczo interpretujące polską i światową klasykę. W ramach owego projektu odbyła się premiera spektaklu HALNY. NIEBEZPIECZNE SNY
w reżyserii Andrzeja Dziuka inspirowanego wiatrem halnym i jego wpływem na człowieka, oraz dwudniowy koncert (4-5 X 2013r.) Halny Duje, Władek TUTKA się dziwuje
, w którym udział wzięli muzycy, którzy mieli możliwość artystycznego spotkania oraz wspólnej pracy z Władysławem Trebunia-Tutką: z Jamajki – TWINKLE BROTHERS oraz znakomici polscy artyści – VOO VOO, KINIOR FUTURE SOUND, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, KRZYSZTOF HERDZIN, MICHAŁ KULENTY.
Więcej informacji na stronie ZPA
IV Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne KONIEC WIEKU
5-10.10.1991
IV ZPA – w odróżnieniu od poprzednich edycji, poświęconych St. I. Witkiewiczowi i były okazją do propagowania jego twórczości poprzez refleksję teoretyczną, teatr, film, sztuki piękne – próbowały rozpoznać sytuacje przełomu kulturowego, oddzielić zjawiska przemijające od wartości fundamentalnych, domagających się przeniesienia w nowy wiek
. Postawionych zostało wówczas kilka istotnych pytań – o początek naszej współczesności i śmierć XX wieku; o nadchodzący czas, o nową erę, o nowego człowieka, nowego bohatera – kim jest aktor w Teatrze Witkacego; kim jest bohater przedstawień Teatru Witkacego?
Więcej informacji na stronie ZPA
III Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne INSPIRACJE'89
w 50 rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza 16-24.04.1989
III ZPA zostały poświęcone pamięci Konstantego Puzyny, jednego z pierwszych w powojennej Polsce propagatorów dramaturgii St. I. Witkiewicza – Przyjaciela Teatru Witkacego.
Więcej informacji na stronie ZPA
II Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne MÓJ WITKACY
(13-19.04.1988)
II ZPA skupiały uwagę na życiu i osobowości St. I. Witkiewicza. Reżyserzy teatralni i filmowi, aktorzy dzielili się swoją refleksją nad związkami swojej twórczości ze sztuką Witkacego.
Więcej informacji na stronie ZPA
I Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne w setną rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza 16-23.06.1985
I ZPA były okazja do zaproszenia wszystkich teatrałów
do teatru-schroniska
, w którym po raz pierwszy – oprócz spektakli zrealizowanych przez Zespół Witkacego
– odbywały się spektakle gościnne, muzykowanie dla Stasia
, wystawy, projekcje filmowe i posiady.