Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne

Wszelkie aktualne informacje na temat Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych znajdą Państwo na stronie: www.pepekswiata.witkacy.pl

Zobacz stronę ZPA

Archiwum ZPA

IX Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA 20-26.09.2019

Na deskach Teatru Witkacego zobaczyliśmy spektakl legendarnego NEEDCOMPANY (międzynarodowego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego teatralnego kolektywu artystycznego założonego w 1986 roku w Brukseli przez Jana Lauwersa, flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego), dwa spektakle ze Słowacji – wizyjny "Stalker" Teatro Tatro i kameralny "Chiński maharadża" Divadlo Kontra, plastyczną "Gerdę" Teatru Osobniak z Sankt Petersburga, krakowski Teatr KTO czy plastyczny Teatr Animacji z Poznania. Prezentacjom towarzyszyła unikatowa WYSTAWA prywatnej kolekcji prac Salvador Dali do "Boskiej komedii" Dante Alighieri'ego.

Pojawiły się koncerty – m.in. zespołu Księżyc, multiinstrumentalisty Mirosława Muzykanta, warsztaty, pokazy filmów w przytulnym Kinie Miejsce. Nie zabrakło również występu gospodarzy Prezentacji, którzy zaprezentowali swój spektakl w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, ani też niewątpliwej atrakcji – takiej jak wspólna – artystów, gości i widzów – wyprawa tatrzańska.

Jak co roku spotkaliśmy się z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki – mieliśmy okazję porozmawiać o psychologii, walce z melancholią, sposobach pokonania depresji.

Więcej informacji na stronie ZPA

VIII Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA 12-16.10.2018

Sens Twórczości naturalnie nawiązuje – tym pytaniem – do "książki wykrzyczanej" Mikołaja Bierdiajewa (1874-1948) pod takim właśnie tytułem.

Autor pisze na przykład tak: Na szczytach kultury męczy człowieka przeciwieństwo między tym, żeby coś tworzyć i tym, żeby kimś być. Geniusze tworzyli, ale istnieli w niewystarczającym stopniu; święci istnieli, ale mało tworzyli. Twórczość rodziła się z niedoskonałości i niedostatku. Zbyt doskonali przestają tworzyć.

I dalej – Kultura w największej swej istocie i w swoim sensie religijnym jest wielką klęską. Filozofia i nauka są klęską w twórczym poznaniu prawdy, sztuka i literatura są klęską w tworzeniu piękna, rodzina i życie płciowe są klęską w tworzeniu miłości, ekonomia i technika są klęską w tworzeniu władzy człowieka nad przyrodą. Kultura we wszystkich swych przejawach jest klęską twórczości, jest niemożliwością osiągnięcia twórczego przekształcenia bytu.

Myślę, że – choćby tylko cytowane słowa M.Bierdiajewa są znakomitą prowokacją (wyzwaniem)do głębszego namysłu nie tylko nad tym, "cóż po poecie w czasie marnym?", ale także o sens – takich czy innych (jakich?) postaw artystycznych wobec przemijającego obrazu świata.

Andrzej St. Dziuk

Więcej informacji na stronie ZPA

VII Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA 23-28.09.2017

Czy da się odpowiedzieć na pytanie: Czym – lub może – Kim jest człowiek?

Jeśli w ogóle istnieje odpowiedź, to kto mógłby ją sformułować?

Choć jesteśmy w pewnym sensie rzeczami, maszynami i zwierzętami, nikt z nas nie zechce zredukować siebie do takiego opisu...

Wydaje się – pisze Abraham Joshua Heschel (rabin, naukowiec, filozof i pisarz, mówca i poeta, nauczyciel i działacz społeczny – Abraham Joshua Heschel – ur. w 1907 roku w Warszawie w rodzinie chasydów – zmarł w 1972 roku. Pisał książki w jidysz, po hebrajsku, po niemiecku i po angielsku. Autor m.in.: "Człowiek nie jest sam", "Bóg szukający człowieka", "Człowiek szukający Boga: szkice o modlitwie i symbolach". Organizował akcje przeciw wojnie w Wietnamie, wspierał Martina Luthera Kinga, działał na rzecz wolności Żydów w Związku Radzieckim. Odegrał istotną rolę w przygotowaniu Deklaracji "Nostra Aetate" wydanej przez Sobór Watykański II) – wydaje się – pisze Heschel – "że dziś poszukujemy dowodu na istnienie człowieka". Co ważniejsze, chodzi nie o sam ludzki byt, ale o jego sens.

Kim jest więc człowiek? Heschel mówi "tajemnica bytu ludzkiego nie tkwi w tym, czym on jest, lecz w tym, czym jest w stanie być" (prof. Stanisław Krajewski – autor wstępu do ksiązki "Kim jest człowiek" A. J. Heschela).

Więcej informacji na stronie ZPA

VI Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA 22-28.09.2016

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprosił na wielodyscyplinarne prezentacje artystyczne Pępek świata! Zaletą programu była jego różnorodność: każdy znalazł tu coś dla siebie. Spektakle teatralne i taneczne, koncerty, jam session, spotkania ze znakomitymi artystami, pisarzami i filozofami. Prezentacje zainaugurowali Irena Jun i Wiesław Komasa w skrzącej się dowcipem Filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera. Agata Zubel z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic wykonała między innymi swoją kompozycję do tekstu Samuela Becketta Not I (pierwsza nagroda na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorskiej UNESCO w Pradze w 2013 roku). Fiński teatr Quo vadis zaprezentował swoją najnowszą premierę pod zagadkowym tytułem Kuszenie Witkacego. Warszawski zespół Pijana sypialnia przybliżył nam klimat przedwojennej Warszawy w roztańczonym i rozśpiewanym widowisku Wodewil warszawski. Lech Majewski po spotkaniu z publicznością pokazał Angelusa. Wśród gości Pępka świata byli także m. in.: Jacek Bocheński, Antoni Libera, Zbigniew Mikołejko, Jacek Staniszewski, Michał Klinger, Jacek A. Prokopski i wielu innych znakomitych artystów oraz myślicieli. Wspólnie z nimi wybraliśmy się w niedzielny poranek na niezwykłą górską wyprawę w Tatry by szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesnego człowieka.

Więcej informacji na stronie ZPA

V Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne NA PRZEŁĘCZY 8-12.10.2013

V ZPA to swoisty Festiwal promujący oryginalne dziedzictwo kulturowe Polski, projekt interdyscyplinarny, łączący teatr, taniec i muzykę, odwołujący się do bogatej tradycji kulturalnej, związanej z przenikaniem się wpływów i wzajemnych inspiracji. W swoich działaniach podjęliśmy dyskurs o współczesnej rzeczywistości, poszukując nowych środków ekspresji artystycznej. Spotkanie różnorodnych tradycji teatralnych, wymiana doświadczeń artystycznych. Zostały zaprezentowane spektakle podejmujące dyskurs o współczesnej rzeczywistości, realizujące się poprzez oryginalne środki ekspresji artystycznej, twórczo interpretujące polską i światową klasykę. W ramach owego projektu odbyła się premiera spektaklu HALNY. NIEBEZPIECZNE SNY w reżyserii Andrzeja Dziuka inspirowanego wiatrem halnym i jego wpływem na człowieka, oraz dwudniowy koncert (4-5 X 2013r.) Halny Duje, Władek TUTKA się dziwuje, w którym udział wzięli muzycy, którzy mieli możliwość artystycznego spotkania oraz wspólnej pracy z Władysławem Trebunia-Tutką: z Jamajki – TWINKLE BROTHERS oraz znakomici polscy artyści – VOO VOO, KINIOR FUTURE SOUND, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, KRZYSZTOF HERDZIN, MICHAŁ KULENTY.

Więcej informacji na stronie ZPA

IV Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne KONIEC WIEKU 5-10.10.1991

IV ZPA – w odróżnieniu od poprzednich edycji, poświęconych St. I. Witkiewiczowi i były okazją do propagowania jego twórczości poprzez refleksję teoretyczną, teatr, film, sztuki piękne – próbowały rozpoznać sytuacje przełomu kulturowego, oddzielić zjawiska przemijające od wartości fundamentalnych, domagających się przeniesienia w nowy wiek. Postawionych zostało wówczas kilka istotnych pytań – o początek naszej współczesności i śmierć XX wieku; o nadchodzący czas, o nową erę, o nowego człowieka, nowego bohatera – kim jest aktor w Teatrze Witkacego; kim jest bohater przedstawień Teatru Witkacego?

Więcej informacji na stronie ZPA

III Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne INSPIRACJE'89 w 50 rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza 16-24.04.1989

III ZPA zostały poświęcone pamięci Konstantego Puzyny, jednego z pierwszych w powojennej Polsce propagatorów dramaturgii St. I. Witkiewicza – Przyjaciela Teatru Witkacego.

Więcej informacji na stronie ZPA

II Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne MÓJ WITKACY (13-19.04.1988)

II ZPA skupiały uwagę na życiu i osobowości St. I. Witkiewicza. Reżyserzy teatralni i filmowi, aktorzy dzielili się swoją refleksją nad związkami swojej twórczości ze sztuką Witkacego.

Więcej informacji na stronie ZPA

I Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne w setną rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza 16-23.06.1985

I ZPA były okazja do zaproszenia wszystkich teatrałów do teatru-schroniska, w którym po raz pierwszy – oprócz spektakli zrealizowanych przez Zespół Witkacego – odbywały się spektakle gościnne, muzykowanie dla Stasia, wystawy, projekcje filmowe i posiady.

Więcej informacji na stronie ZPA

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.