Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

Dr Ladislav Volko

Dr Ladislav Volko – Słowacja

Socjolog, publicysta i historyk, dziennikarz, tłumacz. Po studiach socjologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971) i podyplomowych studiach na Uniwersytecie Warszawskim (1974) zajmował się filmem i kulturą audiowizualną jako socjolog, publicysta i historyk w Słowackim Instytucie Filmowym (1975-1990) i jako redaktor naczelny popularnego pisma „Film i Teatr” (1990-1992). Wykładał na Uniwersytecie Komeńskiego i Wyższej Szkole Sztuk Muzycznych w Bratysławie. Pracował również jako akredytowany korespondent w Warszawie gazet Smena i Mladá fronta, w Bratysławie jako korespondent Radio France International – polskiej sekcji i łużyckiej gazety Serbskie nowiny.

Po zmianach politycznych został dyrektorem Czechosłowackiego Ośrodka Kultury i Informacji (1992) w Warszawie, a po powstaniu Republiki Słowackiej pracował jako Radca w Ambasadzie R.S. – był pierwszym dyrektorem nowo założonego Instytutu Słowackiego. W latach 1999-2004 był ambasadorem Republiki Słowackiej w Indiach z akredytacją na Bangladesz, Sri Lankę, Nepal i Malediwy, terytorialnie Buthan.

Literaturą polską zajmuje się od lat studenckich, jest poetą dwujęzycznym, słowacko-polskim. Publikował w wielu pismach. Zajmuje się polską literaturą m.in. S.I.Witkiewiczem i Cz. Miłoszem, którego wybór esejów przygotował jako edytor (Kalligram, Bratislava 2003). Na temat twórczości i osobowości St. I. Witkiewicza opublikował sporo materiałów, zrealizował wieczór twórczości w Polskim Instytucie i w Radiu słowackim liczne audycje o nim. Po publikowaniu swojej poezji w różnych indyjskich literackich pismach jako Kadambini, Golkonda, Darpan, Saar Sansar opublikował dwie książki poetyckie: MA (matka) w wydawnictwie Soul Publications w New Delhi (2004) czterojęzycznie (angielski, hindi, polski i słowacki) z ilustracjami czterech wybitnych artystów indyjskich a „Zolty anjol i Budda“(2004) w języku hindi z ilustracjami wybitnego artysty słowackiego M. Činovskiego.

Na Uniwersytecie św.św. Cyrila i Metodego w Trnave kierował Katedrą Prawa i Nauk Humanistycznych na Wydziale Komunikacji Massmedialnej. Był prezydentem słowackiego Centrum PEN oraz jest prezydentem India klubu. W roku 1990 otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej a w roku 2014 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszka w Bratysławie.

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.