Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

Scenariusz spaceru po Teatrze

Widz wchodzi do Teatru - po placu na Szymony, wchodzi po schodach.

Przyjechałam na plac pod Teatrem Witkiewicza - od strony ul. Szymony. Rozległy plac, jest miejsce oznaczone dla niepełnosprawnych.

Wysiadam i widzę nietypowy budynek - wyróżnia się z daleka. Siedziba Teatru pomalowana jest metodą sgrafitti rysunkami Witkacego, a po prawej stronie jest ogromna reprodukcja najsłynniejszego zdjęcia - autoportretu Patrona Teatru i logo instytucji.

Wchodzę głównymi drzwiami do foyer Teatru (otwiera drzwi). Po lewej stronie Kasa Teatru, kupuje bilet w Kasie (słychać rozmowę).

- Dzień dobry - kasjer
- Dzień dobry. Czy dostanę bilet na dzisiejszy spektakl?
- Tak 19.15 Scena A. Bazakbala - Kawiarnia Teatru, z drugiej strony budynku.
- Poproszę!

Na prawo jest szatnia, a ja idę dalej zwiedzać Teatr Witkacego - odwiesza płaszcz w szatni i kieruje się w stronę foyer - o jakie klimatyczne wnętrze, piękne meble zabytkowe.

Sama siedziba Teatru - to dawny Zakład Wodoleczniczy dra Andrzeja chramca - w czasach swej świetności w I połowie XX wieku był miejscem spotkań elity intelektualno-artystycznej. Sanatorium z piękną salą balową i dobrze wyposażoną salą teatralną.

- Foyer pełni funkcję Galerii Teatru - gdzie prezentowane są wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii, instalacje - tak, aby przed spektaklem można odetchnąć sztuką w oczekiwaniu na przedstawienie.

Wernisaże są steatralizowanymi jednoaktówkami - aktorzy w niebanalny sposób przedstawiają twórcę i jego prace.

Przed spektaklem zawsze - od 35 lat - czeka na widzów ciepła herbata i słodkości do niej, czynna jest kawiarenka z innymi napojami.

Idzie po herbatę - (filiżanki stukają, szumi samowar).

Słychać gwar.

Otwierają się drzwi, siada, zaczyna się spektakl - słychać muzykę.

- Zapraszamy na widownię

Wieczorami scena rozbrzmiewa muzyką i scenami dramatycznymi a do południa trwają zmiany dekoracji. W przygotowaniu do kolejnego spektaklu, biorą udział wszyscy aktorzy i ekipa techniczna.

Wchodzi na scenę, słychać zmianę dekoracji.

Za sceną tajemnicze królestwo aktorów - garderoby (szum przygotowania, pukanie do drzwi).

Na I piętrze znajdują się biura - słychać dzwonek telefonu.

- Dzień Dobry tu sekretariat Teatru.

Wchodzi na górę

Powyżej mieści się Sala Prób, gdzie odbywają się warsztaty, ćwiczenia i próby muzyczne oraz aktorskie.

Szumy, nagranie...

A samej górze miejsce, gdzie wszystko jest i wszystko się przydaje - Pracownia plastyczna - magazyn kostiumów i rekwizytów.

Szum maszyny do szycia.

Na zewnątrz mieszczą się magazyny w urokliwym Zakątku Witkacego, gdzie wiszą reprodukcje jego portretów, stoją rzeźby z pleneru ASP z Gdańska.

Idziemy na drugą stronę budynku, gdzie mieści się kawiarnia - niegdyś stołówka pracownicza, teraz bardzo klimatyczny salon, gdzie publiczność zasiada przy stolikach i bierze udział w przedstawieniu na Małej Scenie.

Ta sala nosi miano Atanazego Bazakbala - bohatera powieści Witkiewicza „Pożegnanie jesieni” - na tej scenie odbywają się recitale, koncerty, małe formy muzyczne, monodramy, spektakle kabaretowe i spotkania literackie.

(muzyka ze spektaklu „Dr Faustus” w oddali)

Atmosferę panującą na Chramcówkach najlepiej poznać samemu - dlatego zapraszamy Państwa do zakopiańskiego Teatru.

Życzymy cudownych snów na jawie w Teatrze Witkacego!
Do zobaczenia!

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.