A A wersja kontrastowa wersja normalna

GOMBICA STASKA KUBINA
Prawdziwa historia polskiego zbójnika z Tatr

Historia zbójnika Staszka Kubiny uwiecznionego na jednym z rysunków Blumenfelda nie daje Tomkowi Krzyżanowskiemu spokoju. Napisał więc o herszcie sztukę, której premiera odbyła się tuż przed świętami w Teatrze Witkacego.

Kilkanaście lat temu Tomek Krzyżanowski, leśnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, natrafił w Krakowie na kilkadziesiąt nieznanych wcześniej rysunków o tematyce tatrzańskiej z przełomu XVIII i XIX w. Ich autorem był Ignatz Goertler de Blumenfeld, pierwszy leśniczy w czasie zaborów, który zarządzał lasami tatrzańskimi.

Jeden z rysunków przedstawia bandę zbójników i dezerterów pod wodzą Stanisława Kubina z Zakopanego. Obrazek nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce 15 lipca 1809 r. na polanie pod Siwą Skałą. Ten właśnie rysunek zainspirował Tomasza Krzyżanowskiego do napisania sztuki "Gombica Staska Kubina". W 3-aktowym spektaklu opisującym historię tytułowego zbójnika, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Najbora (stery przejął od Rafała Koseckiego) grają głównie amatorzy.

Tomek Krzyżanowski, choć jest krakowianinem (od lat mieszkającym w Bukowinie Tatrzańskiej), sztukę napisał gwarą i świetnie sobie z tym zadaniem poradził. Dialogi są wartkie, momentami dowcipne i świetnie oddające duszę góralską.

Akcja "Gombicy" to kilka miesięcy 1809 r., zaś kulminacyjnym punktem jest właśnie 15 lipca, dzień, w którym harnaś miał wziąć ślub ze swoją wybranką Hanką. Polanę, gdzie miała się odbyć ceremonia, otoczył Blumenfeld. Pomiędzy jego ludźmi a zbójnikami doszło do bitwy na pałasze i ciupagi.

Jak owa historia się kończy, nie będę zdradzać. Tytułowa gombica - to ofiarowana przez Hankę narzeczonemu pamiątka po jej dziadku, rodzaj góralskiego amuletu, który Staszka Kubina ma chronić.

Dużym atutem spektaklu była podczas premiery muzyka na żywo Krzysztofa Maciejowskiego, kompozytora i skrzypka z Bielska-Białej. Świetna mieszanka jazzu i etno, bardzo żywa i pełna pozytywnych energii. Już dla niej warto było przyjść na premierę.

Pochwała należy się także aktorom, którzy zagrali z wielką pasją i emocjami.
Producentem jest fundacja Rafała Sonika. „Czyste Tatry"

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański
5 stycznia 2017

Premiera 16 grudnia 2016, Scena Witkacego

Obsada

  • gombica

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne Pępek Świata 2019

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...