A A wersja kontrastowa wersja normalna

GOMBICA STASKA KUBINA
Prawdziwa historia polskiego zbójnika z Tatr

Historia zbójnika Staszka Kubiny uwiecznionego na jednym z rysunków Blumenfelda nie daje Tomkowi Krzyżanowskiemu spokoju. Napisał więc o herszcie sztukę, której premiera odbyła się tuż przed świętami w Teatrze Witkacego.

Kilkanaście lat temu Tomek Krzyżanowski, leśnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, natrafił w Krakowie na kilkadziesiąt nieznanych wcześniej rysunków o tematyce tatrzańskiej z przełomu XVIII i XIX w. Ich autorem był Ignatz Goertler de Blumenfeld, pierwszy leśniczy w czasie zaborów, który zarządzał lasami tatrzańskimi.

Jeden z rysunków przedstawia bandę zbójników i dezerterów pod wodzą Stanisława Kubina z Zakopanego. Obrazek nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce 15 lipca 1809 r. na polanie pod Siwą Skałą. Ten właśnie rysunek zainspirował Tomasza Krzyżanowskiego do napisania sztuki "Gombica Staska Kubina". W 3-aktowym spektaklu opisującym historię tytułowego zbójnika, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Najbora (stery przejął od Rafała Koseckiego) grają głównie amatorzy.

Tomek Krzyżanowski, choć jest krakowianinem (od lat mieszkającym w Bukowinie Tatrzańskiej), sztukę napisał gwarą i świetnie sobie z tym zadaniem poradził. Dialogi są wartkie, momentami dowcipne i świetnie oddające duszę góralską.

Akcja "Gombicy" to kilka miesięcy 1809 r., zaś kulminacyjnym punktem jest właśnie 15 lipca, dzień, w którym harnaś miał wziąć ślub ze swoją wybranką Hanką. Polanę, gdzie miała się odbyć ceremonia, otoczył Blumenfeld. Pomiędzy jego ludźmi a zbójnikami doszło do bitwy na pałasze i ciupagi.

Jak owa historia się kończy, nie będę zdradzać. Tytułowa gombica - to ofiarowana przez Hankę narzeczonemu pamiątka po jej dziadku, rodzaj góralskiego amuletu, który Staszka Kubina ma chronić.

Dużym atutem spektaklu była podczas premiery muzyka na żywo Krzysztofa Maciejowskiego, kompozytora i skrzypka z Bielska-Białej. Świetna mieszanka jazzu i etno, bardzo żywa i pełna pozytywnych energii. Już dla niej warto było przyjść na premierę.

Pochwała należy się także aktorom, którzy zagrali z wielką pasją i emocjami.
Producentem jest fundacja Rafała Sonika. „Czyste Tatry"

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański
5 stycznia 2017

Premiera 16 grudnia 2016, Scena Witkacego

Obsada

  • gombica

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...