Treść główna

To propozycja aktorki Teatru „Witkacy” Emilii Nagórki w ramach Sceny Propozycji Aktorskich.

„Pierwsze światło jest zupełnie inne, niż kiedy się już świeci i tu, i tam. I są światła żyjące i światła umarłe. Takie, co tylko świecą, i takie, co pamiętają. Co odpychają i zapraszają. Co patrzą i nie poznają. Co niechby świeciły najjaśniej, a ślepe są. I takie, co ledwo się tlą, a widzą aż po koniec życia. Nie ma dla nich granic, czasu, przestrzeni. Są w stanie przywołać najdawniejszą pamięć, choćby roztrwonioną czy nawet gdy człowiek został z niej wydziedziczony. Pamięć jest takim lecącym do nas światłem dawno zgasłej gwiazdy. Tyle że nie zawsze jest w stanie do nas dolecieć za naszego życia. Zależy, z jakiej odległości leci i w jakiej odległości my od niej jesteśmy. Bo to nie są równe odległości. A w ogóle może wszystko jest pamięcią?”

W. Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli

Premiera – 12 sierpnia 2023, Scena A. Bazakbala – Kawiarnia Witkacy

Występują

Agnieszka Michalik
Emilia Nagórka
Andrzej Bienias
Kamil Joński
Krzysztof Łakomik
Piotr Łakomik
Krzysztof Wnuk

Realizatorzy

Scenariusz, scenografia, kostiumy, opracowanie muzyczne i reżyseria – Emilia Nagórka
Światło i opracowanie muzyczne – współpraca – Andrzej Bienias
Kostiumy – współpraca – Jolanta Solska, Maria Chyc-Myrmuła
Produkcja – Arkadiusz Kudła, Rafał Leks

O autorze

WIESŁAW MYŚLIWSKI – współczesny prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Odznaczony wieloma Nagrodami literackimi, doctor honoris causa Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Uniwersytetów Opolskiego i Rzeszowskiego. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1956 roku. Debiutował w 1955 roku recenzją powieści E. de Greff „Noc jest moim światłem”. Pracował w latach 1955–1976 w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie jako asystent redaktora, redaktor, kierownik redakcji literatury współczesnej, zastępca redaktora naczelnego. W latach 1975–1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony”, w latach 1993–1999 także dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. Obecnie mieszka w Warszawie. Traktat o łuskaniu fasoli (2006) uhonorowany został Nagrodą Nike w 2007r., Nagrodą TV Kultura, Nagrodą Literacka Gdynia, miesięcznika „Odra”, Grand Prix Litteraire de St. Emillion i uznany za książkę 25-lecia (w plebiscycie słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia) w 2014 r.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska

logo ogólnopolskiego konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. czarny napis na niebieskim tle. Po lewej znak cudzysłowu.

Narzędzia dodatkowe

Accessibility YouTube Instagram TripAdvisor
Odwróć kolory
Zmień rozmiar czcionki
Powrót na górę strony