Gościnny spektakl - Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś

Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś
gościnny spektakl
Stowarzyszenie Teatr Dada Von Bzdülöw
Scena Witkacego

Jest rok 2044. Janina, Jan i Janka przystępują do realizacji eksperymentalnego dokumentu. W jednej z sal dobrze utrzymanego skansenu teatralnego, korzystając z zamierzchłych technologii (MacBookPro, rzutnik multimedialny, etc.), kostiumów (Milan Fashion Week 2013) oraz emocji (kino, taniec, teatr z początku XXI wieku), Janina, Jan i Janka próbują odegrać COŚ, co było tym CZYMŚ. Filozoficznym wsparciem i inspiracją do przeprowadzenia dokumentalnego eksperymentu jest filozofia Powrotu i Akceptacji Wilhelma Guido.

W 2012 roku, symbolicznym CELEBRATION, CZYLI KONIEC zamknęliśmy dwie dekady istnienia naszego Teatru. Spektaklem ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ zamierzamy wejść w nową Epokę Dada rozluźniając wszelkie pęta wiążące twór artystyczny o tak długim stażu. Pozwolą Państwo, że nie będziemy zdradzać inspiracji i zamierzeń, które towarzyszyły nam przy pracy nad ZAGRAJ TO. Inspiracje i zamierzenia będą bowiem ulegać stałym ewolucjom. Jednakże, nie możemy oprzeć się temu, by nie wspomnieć, iż zbliża się 100 rocznica pierwszej emanacji Dada (Zürich 1916).Po raz kolejny pragniemy też, przyznać się publicznie, do wiary w to, że od owego pamiętnego wydarzenia wszystko jest takie, jakie jest i innym być już nie może. ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ jest Dziełem Zbiorowym Trojga Twórców Teatru Dada: Anny Steller, związanej z Dada od zarania, czyli od pierwszej premiery z 16 stycznia 1993 roku - PTAKI PODOBNO JAK LUDZIE oraz Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla, współzałożycieli tego jedynego w swoim rodzaju, legendarnego Teatru... Tu powinny być wymienione Dzieła Teatru Dada, które niczym kamienie milowe wyznaczają drogę gdańskiej sceny taneczno-teatralnej. Zakładamy jednak, że o przeszłości Teatru Dada von Bzdülöw nie należy już pisać. Przeszłość, jak to z przeszłością bywa - odeszła. Jest Teraz oraz nadciągające nieodwołalnie - ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ."

  • reżyseria, choreografia, wykonanie:Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Leszek Bzdyl
  • wystrój wnętrza:Michał Kołodziej
  • archeolożka kostiumograficzna:Magda Bem
  • wsparcie multimedialne: Maciej Salamon
  • muzyka: iTunes oraz Adam Witkowski
  • produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw / Teatr Wybrzeże. Gdańsk przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk

podziękowania dla Domu Pracy Twórczej - Burdąg oraz Zatoki Sztuki w Sopocie

premiera: 9 maja 2013Scena Malarnia - Teatr Wybrzeże, Gdańsk

  • Projekt "Taniec poza utartym szlakiem" realizowany jest w ramach programu MKiDN "Wydarzania artystyczne priorytet Teatr i taniec"


z prasy:
Pełna dojrzałości oszczędność w używaniu środków wyrazu, licznych przecież, ale ani przez moment nie przesłaniających żadnego z sensów, idealne wyczucie tonu, niewymuszona w żaden sposób klasa. Znakomite przedstawienie.
Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza - Trójmiasto

„17 tańców o czymś” to 17 zabaw z konwencjami, popkulturą, sztuką współczesną, kinem. To także trzy bardzo udane kreacje nie tylko taneczne, ale również aktorskie.
Katarzyna Gajewska, Port Kultury

Dadaistyczny rodowód nazwy teatru zachęcił twórców do eksperymentu nad trwałością znaczeń, nad odwróceniem uwagi od powagi skojarzeń, których wszyscy jesteśmy niewolnikami.
Katarzyna Wysocka, Gazeta Świętojańska