Treść główna

A A wersja kontrastowa wersja normalna

TRAKTAT O ŁUSKANIU FASOLI

literniczy afisz spektaklu, na beżowym tle napis: od góry - Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, na czerwono - Scena Propozycji Aktorskich, na szaro - Traktat o łuskaniu fasoli, poniżej - na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego. W prawym górnym rogu okrągła pieczątka teatru.

na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego

Scena Propozycji Aktorskich

Występują:

  • Agnieszka Michalik
  • Emilia Nagórka
  • Andrzej Bienias
  • Kamil Joński
  • Krzysztof Łakomik
  • Piotr Łakomik
  • Krzysztof Wnuk

 

  • Scenariusz, scenografia, kostiumy, opracowanie muzyczne, reżyseria: Emilia NAGÓRKA
  • Światło i opracowanie muzyczne – współpraca: Andrzej Bienias
  • Kostiumy – współpraca: Jolanta Solska, Maria Chyc-Myrmuła
  • Produkcja: Arkadiusz Kudła, Rafał Leks

Premiera – 12 sierpnia 2023

Scena A. Bazakbala – Kawiarnia Witkacy

 

Pierwsze światło jest zupełnie inne, niż kiedy się już świeci i tu, i tam. I są światła żyjące i światła umarłe. Takie, co tylko świecą, i takie, co pamiętają. Co odpychają i zapraszają. Co patrzą i nie poznają. Co niechby świeciły najjaśniej, a ślepe są. I takie, co ledwo się tlą, a widzą aż po koniec życia. Nie ma dla nich granic, czasu, przestrzeni. Są w stanie przywołać najdawniejszą pamięć, choćby roztrwonioną czy nawet gdy człowiek został z niej wydziedziczony. Pamięć jest takim lecącym do nas światłem dawno zgasłej gwiazdy. Tyle że nie zawsze jest w stanie do nas dolecieć za naszego życia. Zależy, z jakiej odległości leci i w jakiej odległości my od niej jesteśmy. Bo to nie są równe odległości. A w ogóle może wszystko jest pamięcią?

W. Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli

 

WIESŁAW MYŚLIWSKI – współczesny prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Odznaczony wieloma Nagrodami literackimi, doctor honoris causa Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Uniwersytetów Opolskiego i Rzeszowskiego. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1956 roku. Debiutował w 1955 roku recenzją powieści E. de Greff „Noc jest moim światłem”. Pracował w latach 1955–1976 w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie jako asystent redaktora, redaktor, kierownik redakcji literatury współczesnej, zastępca redaktora naczelnego. W latach 1975–1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony”, w latach 1993–1999 także dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. Obecnie mieszka w Warszawie. Traktat o łuskaniu fasoli (2006) uhonorowany został Nagrodą Nike w 2007r., Nagrodą TV Kultura, Nagrodą Literacka Gdynia, miesięcznika „Odra”, Grand Prix Litteraire de St.Emillion i uznany za książkę 25-lecia (w plebiscycie słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia) w 2014 r.

Wirtualny spacer po Teatrze. Zapraszamy do zwiedzania!

Zapisz się do naszego Newslettera Bądź na bieżąco

Zapisując się do Newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Teatr im. St. I. Witkiewicza z siedzibą w Zakopanem (34-500), ul. Chramcówki 15 (dalej: Teatr) w celu otrzymywania newslettera z informacjami o działalności Teatru. Zobacz więcej...
Zeskanuj kod QR, aby przejść do serwisu.